לימוד ספרדית לילדים ולמבוגרים: איך לשמר מוטיבציה לאורך זמן?

גם אתם התחלתם ללמוד ספרדית והרגשתם שאתם לא מצליחים להתקדם אחרי זמן קצר? גם אתם פתאום הבנתם שהשפה הספרדית היא עשירה מאוד באוצר מילים ובכללי דקדוק? לפתע שמתם לב שהיא לא כזאת קלה ללמידה כמו שחשבתם בהתחלה? אתם ממש לא לבד. רבים שמחפשים חומרי לימוד ספרדית לילדים או למבוגרים נתקלים באותה הבעיה…

מורה פרטית לספרדית זורקת אותיות בספרדית על מפה של דרום אמריקה
כיצד ניתן לשמור על מוטיבציה לאורך זמן בעת לימוד ספרדית לילדים ומבוגרים?

אובדן מוטיבציה בשלבים הראשונים של לימוד שפה היא תופעה נפוצה מאוד. היא תופעה שקל מאוד להזדהות איתה. לימוד שפה היא משימה מורכבת מאוד. אצל רוב האנשים, בערך לאחר גיל 6—7 היא הופכת לאתגר של ממש. יש הרבה דברים לזכור בעל פה. ישנם קונספטים שונים בדקדוק הייחודיים לכל שפה. ומעל הכל – זה פשוט לא טבעי לדבר בשפה שהיא לא שפת האם שלנו. לפחות לא בתחילת הדרך.

 

בעיית המוטיבציה קיימת עם לימוד ספרדית לילדים וכן עם לימוד ספרדית למבוגרים

אחד הדברים שעלולים לגרום לפגיעה במוטיבציה היא בעיה של ידע עודף. ניסיון להקיף כמות ידע גדולה ככל שניתן בזמן קצר היא לא יעילה. היא לא רק לא יעילה, אצל רוב האנשים היא כלל בלתי אפשרית מבחינה קוגניטיבית. לכן, מתודה זו צפויה מראש בדרך כלל לא להצליח.

אמנם ילדים קולטים שפות בצורה מהירה ועמוקה יותר, אולם בדרך כלל עד גיל צעיר יחסית. כאמור, בממוצע עד בערך גיל 6—7. מעבר לכך, הציפייה מילדים ללמוד שפה בקלות היא כשלעצמה עלולה לייצר בעיית מוטיבציה נוספת. לכן, הפגיעה במוטיבציה הנובעת מידע עודף היא לא נחלתם של מבוגרים בלבד.

 

אז מה עושים? איך אפשר להתמודד עם הבעיה?

לדבר ספרדית במהירות לבד הספר ללימוד עצמי
הספר שילמד אתכם ספרדית למתחילים בצורה ממוקדת, בלי עומס יתר של חומר, ובדגש על מה באמת חשוב כדי להתחיל לדבר בביטחון.

אולם, כאשר מתמקדים בכל שלב רק בכמות ידע קטנה אך איכותית, כלומר כזו שמקדמת אתכם לקראת המימוש של המטרה הראשונה בלימוד ספרדית – ניהול שיחה באופן עצמאי – ניתן להימנע מהגעה למצבים כאלה של אובדן מוטיבציה. 

אם אתם מקפידים על תרגול רב של החומר שכבר למדתם, וכאשר אתם מסיימים לתרגל – אתם מתרגלים שוב ושוב, אתם צוברים את הביטחון העצמי, שהוא התשובה שלכם למוטיבציה שנחלשת.

כאשר תתחילו לדבר בספרדית כבר מהשיעור הראשון – שזו אבן הבסיס של הספר שלי "ספרדית זה משחק ילדים" – אתם תצאו לדרך מצוידים כבר בביטחון העצמי הזה. תחשבו על זה: לפרק השני בספר לימוד הספרדית תגיעו כשאתם כבר יודעים לנהל שיחה בסיסית בשפה…

אבן בסיס נוספת היא ההבנה שכנראה לעולם לא נדע הכל בשפה, ומה שחשוב מבחינה פרקטית הוא לדעת לצאת מסיטואציות בהן לא הבנו מילה מסוימת, או לא הצלחנו לבטא בדיוק את המשפט שרצינו. גלגלי ההצלה הנמצאים במלואם בספר "ספרדית זה משחק ילדים", ילוו אתכם לאורך כל החיים, במסע הבלתי נגמר ללימוד ספרדית.

כתיבת תגובה

תפריט נגישות